معماری
خانه / اخبار / مدالیوم ” خسرو خورشیدی “در تئاتر شهر رونمایی شد

مدالیوم ” خسرو خورشیدی “در تئاتر شهر رونمایی شد

khosro khorshidi تئاتر بازها به نقل از خبرگزاری مهر : در ابتدای این نشست که با حضور نگار اسکندرفر رییس مؤسسه فرهنگی هنری کارنامه، حسن فتحی مدیر آموزش مؤسسه کارنامه، پیام فروتن دبیر جایزه آکادمی طراحی صحنه سینما، تئاتر و پژوهش به همراه خسرو خورشیدی طراح با سابقه سینما، تئاتر و تلویزیون برگزار شد، اسکندرفر به ارائه توضیحاتی درباره سابقه فعالیت مؤسسه کارنامه پرداخت.

سپس فروتن با اشاره به ارائه پیشنهاد راه‌اندازی این آکادمی به نگار اسکندرفر در سال گذشته، اظهار کرد: تصمیم بر این شد که هر سال در روز ۵ آذرماه که روز تولد استاد خورشیدی است، این مدالیوم به بهترین طراح سینما، طراح تئاتر و پژوهش یا استاد در حوزه طراحی صحنه در سال، اهدا شود. البته امسال به دلیل ایام سوگواری محرم و صفر، مراسم اهدای اولین مدالیوم خورشیدی در ۲۸ آذرماه برگزار می‌شود.

این مدرس تئاتر با بیان اینکه در روز ۲۴ آذرماه سمیناری یک روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ به همراه ۳ میزگرد مسائل و معضلات طراحی صحنه سینما، تئاتر و آموزش دانشگاهی طراحی صحنه برگزار می‌شود، درباره کاندیداهای اولین دوره آکادمی طراحی صحنه سینما، تئاتر و پژوهش افزود: با نظرسنجی از حدود ۵۰۰ نفر در حوزه سینما و تئاتر، امسال امیرحسین قدسی، امیر اثباتی و ایرج رامین‌فر در بخش سینما، منوچهر شجاع، رضا مهدیزاده و شیما میرحمیدی در بخش تئاتر و فریدون علیاری و رضا مهدیزاده در بخش پژوهش و اساتید دانشگاهی کاندیدای دریافت مدالیوم خورشیدی شده‌اند.

در ادامه حسن فتحی نیز با اشاره به جایگاه خسرو خورشیدی در طراحی صحنه سینما و تئاتر، اظهار کرد: جایگاه استاد خورشیدی در طراحی صحنه شبیه جایگاه استاد علی نصیریان در بازیگری سینما و استاد بهرام بیضایی در فیلمسازی است.

وی اظهار امیدواری کرد که اهدای مدالیوم خورشیدی به برترین طراحی صحنه در سال، تداوم پیدا کند و دولت مستعجل نباشد و در سال‌های آینده طراحی صحنه سریال‌ نیز به این جایزه افزوده شود.

این کارگردان با سابقه سینما و تلویزیون متذکر شد: طراحی صحنه در خلق یک اثر دراماتیک موفق، جایگاه بالایی دارد ولی از اینکه در مصاحبه‌ها و نقدها این جایگاه نادیده گرفته می‌شود، دلم می‌گیرد. شهر تهران اگر طراح صحنه درستی داشت دارای این معماری شیزوفرنیک نمی‌شد.

فتحی با بیان اینکه نگران آینده بازیگری و طراحی صحنه سینما و تئاتر ایران هستم، یادآور شد: نگران هستم که نسل جدید نتواند جایگزین شایسته‌ای برای نسل پیش از خود باشد.

سپس اسکندرفر سالن‌های خصوصی راه‌اندازی شده در سطح شهر تهران را غیر استاندارد دانست و تصریح کرد: گروه‌ها برای اینکه بتوانند در این سالن‌ها که چند نوبت اجرا در برخی آن‌ها وجود دارد، طراحی صحنه نمایش را تقلیل دهند و این روند منجر به مرگ طراحی صحنه تئاتر می‌شود.

در بخش دیگری از این نشست رسانه‌ای، خسرو خورشیدی به طراحی مجموعه تئاترشهر توسط سردار افخمی اشاره کرد و اظهار کرد: این سالنی که به نام سالن اصلی تئاتر شهر به آن افتخار می‌کنیم، اصلا سالن استاندارد تئاتری نیست.

وی ادامه داد: اصالت‌ها در اروپا برای نسل جوان نگهداری می‌شود و مدیران تئاتر ایران می‌توانستند در کنار بنای تئاتر شهر، فضایی برای اجرای تئاتر فراهم کنند. سالن اصلی تئاتر شهر ورودی دکور ندارد، بالکن آن بسیار ناقص است و سالن راه خروج اضطراری هم ندارد. تالار وحدت هم که در سال ۱۳۴۶ راه‌اندازی شد دارای نقص کوچکی است و سمت راست صحنه آن یک دیوار بتنی است که خروج بازیگران از آن سمت را محدود می‌کند.

این طراح صحنه با سابقه سینما، تئاتر و تلویزیون با اشاره به از بین رفتن کارگاه‌‌های دکور و لباس تئاتر، یادآور شد: من دکور نمایش «مرغ مینا» را در سال ۸۸، در کارگاه در منطقه فرحزاد تهران ساختم.

خورشیدی در ادامه سخنان خود به سالن‌های خصوصی غیر استاندارد ساخته شده در سطح شهر تهران اشاره کرد و گفت: نباید اجازه ساخت این سالن‌ها داده شود.

وی در پایان سخنان خود اعلام کرد که آمادگی لازم را برای ایجاد تغییرات اساسی در جهت بهتر شدن سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر، دارد.

در بخش دیگری این نشست رسانه‌ای که به پرسش‌های خبرنگاران حاضر اختصاص داشت، پیام فروتن اعلام کرد که در حاشیه سینمار در نظر گرفته شده، ورک‌شاپی ۳ روزه هم در زمینه طراحی صحنه برگزار می‌شود.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد تا سایت مدال خورشیدی راه‌اندازی شود تا نظرسنجی‌ها در خصوص انتخاب برترین‌های طراحی صحنه سینما، تئاتر و پژوهش به صورت آنلاین انجام شوند.

اسکندرفر هم در پایان این نشست اظهار کرد: امیدوارم در دوره‌های بعدی این جایزه، طراحان صحنه دانشجو مورد ارزیابی قرار گیرند.

درباره حنیف سلطانی

همچنین بخوانید

تاریخ پایان اجرای نمایش‌ها مشخص شد

تاریخ پایان اجرای نمایشی‌های به صحنه رفته در تالارهای مجموعه تئاتر شهر مشخص شد. به …

قالب وردپرس