معماری
خانه / اخبار / تراژدی «مهرداد» اثر ژان راسین منتشر شد

تراژدی «مهرداد» اثر ژان راسین منتشر شد

تراژدی «مهرداد» از نمایشنامه‌های تاریخی ژان راسین، با ترجمه قاسم صنعوی منتشر شد.

terajedy-mehrdad

به گزارش تئاتربازها به نقل از خبرگزاری مهر، «مهرداد» از مشهورترین تراژدی‌های ژان راسین، شاعر و نمایشنامه‌نویس قرن هفده فرانسه است؛ تراژدی شاهی پیر که از رومیان شکست خورده، پای دو پسرش به عشقش کشیده شده، آنها را به تفرقه انداخته و در اندیشه انتقام‌گیری از رومیان است.

ولتر درباره این نمایشنامه گفته است: از بین تمام تراژدی‌های فرانسوی، ‌ «مهرداد» اثری بود که شارل دوازدهم بیش از همه از آن خوشش می‌آمد. وضع این شاه شکست‌خورده و مشتاق گرفتن انتقام، با وضع خودش تطبیق می‌کرد.

مهرداد ششم (ملقب به اوپاتور) مدتی دراز تجسم‌بخش تعمیم بشردوستی کوروش شد و به مذهب ملی و نیز اعمال عظمت – که از فضایل غریزی هخامنشیان راستین از کوروش تا داریوش بود – وفادار ماند و هیچ‌گاه درصدد برنیامد که ایران را به معنای اخص کلمه تسخیر کند یا شاهنشاهی پارسیان را تحت حمایت خود از نو بسازد.

ژان راسین در کنار کورنی و مولیر، سه درام‌نویس برجسته قرن هفدهم فرانسه بودند. بیشتر آثار وی تراژدی است. کتاب «مهرداد» نیز علاوه بر متن نمایشنامه، بخش‌هایی درباره راسین، درباره نمایشنامه «مهرداد» و تحلیل آن، پیشگفتار نویسنده، تاریخ پادشاهی پونت (مرتبط با محتوای اثر) و نیز اعلام و توضیحات دارد که اطلاعاتی تاریخی را درباره شخصیت‌ها و ماجراها در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

«مهرداد» با ترجمه قاسم صنعوی در ۳۱۲ صفحه و با قیمت ۲۵۰۰۰ تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه به چاپ رسیده است.

درباره حنیف سلطانی

همچنین بخوانید

تاریخ پایان اجرای نمایش‌ها مشخص شد

تاریخ پایان اجرای نمایشی‌های به صحنه رفته در تالارهای مجموعه تئاتر شهر مشخص شد. به …

قالب وردپرس