معماری
خانه / اخبار / خوانش ده اثر منتخب بخش نمایشنامه نویسی

خوانش ده اثر منتخب بخش نمایشنامه نویسی

میلاد اکبر نژاد  مطرح کرد: خوانش ده اثر منتخب بخش نمایشنامه نویسی فجر این هفته انجام خواهد شد

 

milad-akbar-nejad-1

به گزارش تئاتر بازها به نقل از ایران تئاتر ، میلاد اکبر نژاد، نویسنده و کارگردان تئاتر در مردادماه امسال از سوی سعید اسدی به عنوان مدیر بخش مسابقه نمایشنامه نویسی سی و پنجمین جشنواره بین المللی فجر انتخاب شد. حالا این بخش همچون افتتاحیه ای زودهنگام عمل کرده است و قرار است در این هفته خوانش نمایشنامه های منتخب بخش نمایشنامه نویسی برگزار شود. به همین بهانه با او به گفتوگو نشستیم تا از احوالات این دوره از مسابقه نمایشنامه نویسی فجر و جلسات خوانش این آثار باخبر شویم.

هدف و رویکرد جشنواره تئاتر فجر در این دوره برای برگزاری جلسات خوانش نمایشنامه‌های منتخب چه بوده است؟

این نمایش‌نامه خوانی‌ها به‌نوعی آغازگر جشنواره ۳۵ تئاتر فجر است که در قالب آن قرار است خوانش ۱۰ اثر برگزیده بخش مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره انجام شود. جلسات از روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه آغاز و تا روز پنج‌شنبه ۲۷ آبان ادامه خواهد داشت و در طول این مدت، هرروز دو اثر برای دوستداران تئاتر خوانش می‌شوند.

لذا هدف از این نمایشنامه خوانی‌ها (فارغ از اینکه چه کسی آن‌ها را می‌خواند یا چگونه خوانده می‌شوند)، این است که آثار نویسنده‌های جوان معرفی شود تا بتوانند نفسی تازه در تئاتر بدمند و این جشنواره شروع مسیر ورود آن‌ها به بدنه حرفه‌ای تئاتر کشور باشد. همچنین یکی دیگر از اهداف ما این است که مخاطبین خوانش ها، مدیران تئاتر، سالن‌ها و تولیدکنندگان تئاتر باشند. من از تمامی دوستان و همکارانی که ممکن است دعوت‌نامه به دستشان نرسد، دعوت می‌کنم تا به دیدن و شنیدن این آثار بنشینند. امیدوارم بخشی از این آثار بتوانند به بدنه تئاتر کشور کمک کنند و وارد جریان اصلی تئاتر شوند.

آیا تنها کاری که قرار است جشنواره در این بخش انجام دهد پیوند دو قطب تولیدکننده و نویسنده است، یا این حمایت قرار است درزمینه تولید نیز ادامه پیدا کند؟

ترجیح ما این است که در این زمینه روند حرفه‌ای صورت بگیرد، یعنی ما فقط شرایط آشنایی و پیوند نمایشنامه‌نویس و بدنه تولید تئاتر را مهیا کنیم و بقیه امور را به مناسبات حرفه‌ای تئاتر بسپاریم. به نظرم خود خانواده تئاتر هم می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند و پیوندی میان تولیدکننده‌ها و نویسنده‌ها ایجاد کند.

رویکرد انتخاب این ده اثر چه بوده است؟ آیا تنها کیفیت مدنظر است یا ملاحظات موضوعی نیز در انتخاب‌ها دخیل بوده است؟

قطعاً اولویت اول ما کیفیت آثار است گر چه در فراخوان هم رویکرد و موضوعات اصلی‌مان را اعلام کردیم، اما اولویت‌های موضوعی هم باید در دل یک اولویت تکنیکی و فنی ظهور پیدا کند وگرنه موضوع به‌خودی‌خود امری خنثی در انتخاب‌ها بوده است. علاو بر این، اگر موضوعی به‌خوبی مطرح شود، جلوه قابل قبولی خواهد داشت اما درصورتی‌که مطرح کردن موضوع به شکل بدی انجام شود، قطعاً نتیجهدرستی به همراه نخواهد داشت .

یکی از وظایف شما با توجه به‌حکم دبیر جشنواره نظارت بر روند این انتخاب‌هاست. این نظارت شامل چه‌کارهایی می‌شود؟

وقتی داوران انتخاب شوند و سیاست‌های کلی جشنواره هم مشخص شود، امور در یک‌روند درست و حرفه‌ای به انجام خواهد رسید. بنابراین مسئله نظارت تنها محدود به حرکت در مسیر سیاست‌های کلی جشنواره خواهد بود.

ظاهرا قرار است برای این خوانش ها جلسات نقد و بررسی آثار هم انجام شود، این جلسات به چه صورت برگزار می‌شوند؟

بعد از هر اجرا و در طول جلسات نمایش‌نامه خوانی دو منتقد داریم که هرکدام از این دوستان یکی از نمایشنامه‌های آن روز را نقد می‌کند. همچنین هرروز دو اثر اجرا می‌شود و مسئولیت نقدها را امین عظیمی و رفیق نصرت به عهده خواهند داشت.

همان‌طور که اشاره کردید اصلی‌ترین هدف این برنامه معرفی آثار جدیدی است که به دبیرخانه جشنواره ارسال‌شده، این معرفی تنها محدود به همین جلسات خوانش در جشنواره است یا برنامه‌ای برای چاپ آثار نیز وجود دارد؟

هدف ما معرفی خود نمایشنامه‌هاست. ما می‌خواهیم این آثار به درست‌ترین شکل ممکن به گوش مخاطبان برسد و تلاش می‌کنیم که خوانش این آثار در شهرهای دیگر کشور نیز انجام شود. امیدوارم موانع این کار کمتر شوند و ما بتوانیم برخی از نمایشنامه‌ها را در شهرهای دیگر خوانش کنیم. به نظرم با این کار هم نمایشنامه‌نویس‌ها به نقاط دیگر کشور معرفی می‌شوند و هم آثارشان حضور در فضایی غیر از پایتخت را تجربه خواهند کرد.

آیا برنامه‌ای برای چاپ این آثار دارید؟

بله، قرار است سه اثر برگزیده نهایی جشنواره را در این بخش منتشر کنیم که جزئیات آن در زمان برگزاری جشنواره مشخص خواهد شد.

درباره حنیف سلطانی

همچنین بخوانید

تاریخ پایان اجرای نمایش‌ها مشخص شد

تاریخ پایان اجرای نمایشی‌های به صحنه رفته در تالارهای مجموعه تئاتر شهر مشخص شد. به …

قالب وردپرس