معماری
خانه / اخبار / موزه تئاتر در محدوده بین تالار وحدت و تئاتر شهر تاسیس می شود

موزه تئاتر در محدوده بین تالار وحدت و تئاتر شهر تاسیس می شود

مهدی شفیعی ، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌گفت: ساختمانی برای موزه تئاتر بین تئاتر شهر و تالار وحدت در نظر گرفته شده و بزودی خریداری می شود.

 

mehdi-shafee-1

به گزارش تئاتر بازها به نقل از ایرنا،مهدی شفیعی افزود: یکی از مطالبه های جدی اهالی تئاتر و مدیریت فرهنگی که ما نیز بسیار آن را پیگیری کردیم و خوشبختانه به سرانجام رسید، ایجاد موزه تئاتر بود. در یک سال و نیم اخیر برای بنیان نهادن این موزه بسیار پیگیری کردیم و خوشبختانه با توجه ویژه وزارتخانه و حمایت معاونت هنری، اساس نامه موزه تئاتر نهایی شد و اکنون کارهای ثبتی آن دارد انجام می شود و افزون بر این، برای خرید یک ساختمان برای تأسیس این موزه نیز تأمین اعتبار شده است.
وی ادامه داد: در برنامه پنجم به تأسیس موزه تئاتر توجه ویژه شده بود، اما شرایط ایجاد آن فراهم نشد و معطل مانده بود. خوشبختانه در سه، چهار روز آینده ساختمان این موزه خریداری و فعالیت موزه آغاز می شود.
شفیعی درباره محل ساختمان موزه تئاتر نیز توضیح داد: ساختمان این موزه در محیط فرهنگی تئاتر، بین تئاتر شهر و تالار وحدت است؛ در این محدوده ساختمانی دیده شده و بزودی خریداری می شود.
وی درباره کاربری موزه تئاتر نیز گفت: موزه تئاتر به نوعی محل جمع آوری هر آن چیزی است که به تاریخ نمایش کشور مربوط می شود و آنچه داشته های تئاتر ما هست، در موزه تئاتر آرشیو خواهد شد. موزه تئاتر می تواند برای کسی که بخواهد از پیشینه تئاتر و هنرهای نمایشی کشور و از شرایط کنونی آن باخبر شود، آگاهی افزا باشد.
شفیعی افزود: پیش از این محلی برای آرشیو منسجم داشته های تاریخ تئاتر کشور وجود نداشت، اما با تأسیس موزه تئاتر آرشیو منسجمی برای هنرهای نمایشی کشور پدید می آید که هنرمندان و متولیان تئاتر می توانند داشته های خود را به موزه تئاتر بدهند تا آرشیو شود.
وی ادامه داد: موزه ها امروزه ایستا و ساکن نیستند، از این رو، بخشی از قابلیت های موزه تئاتر ما، مانند همه موزه های تئاتر سراسر دنیا اجرای هنرهای آیینی و سنتی ما در حوزه هنرهای نمایش خواهد بود.

 اتکای جشنواره امسال تئاتر فجر بر نمایش های یک سال گذشته
مدیر اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر نیز گفت: اتکای جشنواره امسال بر نمایش های تولید و اجرا شده در سال گذشته است و کم تر شاهد تولید تازه در جشنواره خواهیم بود و این، برای این است که آثاری در جشنواره شرکت کنند که در اجرا به قوام و دوام رسیده و از شتاب زدگی دور باشند.
شفیعی ادامه داد: در بخش بین الملل نیز مراوده های خوبی را با کشورهای گوناگون داشته ایم و بزودی شاهد آثاری باشیم که از دید شکل های اجرایی و تکنیک، بتوانند آورده هایی برای جامعه تئاتر ما داشته باشند. در بخش گروه های استانی نیز خوشبختانه همه جشنواره های تئاتر استانی برگزار شده و در آذر ماه نویسندگان و کارگردانان کارهای برگزیده این جشنواره ها حدود ۱۲ روز در تهران مهمان ما خواهند بود که در این مدت کارگاه های آموزشی نیز برای آنان گذاشته خواهد شد و در نهایت از میان آن آثار ۱۵ اثر برای حضور در جشنواره ی تئاتر فجر امسال انتخاب خواهد شد.
وی تصریح کرد: جشنواره تئاتر فجر دهه نخست بهمن ماه برگزار خواهد شد و همه شرایط برای برپایی هرچه بهتر این رویداد فراهم شده است. مشکل اصلی ما در برگزاری جشنواره های سالانه تئاتر، ظرفیت کم تالارهای نمایشی است، که با توجه به استقبال خوب مخاطبان از جشنواره، این ظرفیت جوابگو نیست.

 

mehdi-shafee-4

درباره حنیف سلطانی

همچنین بخوانید

تاریخ پایان اجرای نمایش‌ها مشخص شد

تاریخ پایان اجرای نمایشی‌های به صحنه رفته در تالارهای مجموعه تئاتر شهر مشخص شد. به …

قالب وردپرس