معماری
خانه / اخبار / کتاب «فرهنگ، تئاتر و فراغت» اثر روح‌الله جعفری منتشر شد

کتاب «فرهنگ، تئاتر و فراغت» اثر روح‌الله جعفری منتشر شد

کتاب «فرهنگ، تئاتر و فراغت» پیشنهادهایی برای بهبود استقبال مخاطب عام و خاص؛ از هنرهای نمایشی درگذران اوقات فراغت مردم ارائه کرده است.

 

 

 

rooholah-jafari-ketab

 

به گزارش تئاتر بازها به نقل از ایران تئاتر، روح‌الله جعفری که به‌تازگی کتاب «فرهنگ، تئاتر و فراغت» را منتشر کرده است، درباره این اثر گفت: این کتاب از چهار فصل تشکیل شده است که آن، به مقوله‌های فرهنگ، تئاتر و اوقات فراغت پرداخته شده است و در فصل چهارم ارتباط ارگانیک میان این سه مقوله با یکدیگر مورد آنالیز قرار می‌گیرد.

جعفری در ادامه به بیان تعریفی از مقوله فرهنگ پرداخت: فرهنگ واژه‌ای است که دارای تاریخچه و دارای معنای بسیار گسترده که تاکنون تعریف واحدی از آن صورت نگرفته است. فرهنگ پدیده‌ای چندبعدی و چند جنبه‌ای است که نمی‌توان به‌راحتی آن را به چند بعد عمده و اصلی تقلیل داد. فرهنگ درنهایت بیان‌گر چرایی تلاش گروه برای استیلا و یادگیری و محصول و ماحصل روند یادگیری است. درنتیجه فرهنگ نه‌تنها باعث ثبات معنی و قابلیت پیش‌بینی در زمان حال می‌شود بلکه نتیجه تصمیم‌هایی است که در گذشته اتخاذ شده است و ازنظر عملکردی موثر بوده است. فرهنگ شیوه زندگی یک ملت است که الگوهای قراردادی از تفکر و رفتار شامل ارزش‌ها، عقاید، مقررات، سلوک، سازمان‌های سیاسی، فعالیت‌های اقتصادی و امثال این مسائل که از طریق یادگیری و نه توارث زیستی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود را در بر می‌گیرد. فرهنگ چهار کارکرد اصلی دارد؛ انسجام‌بخشی، قالب‌ریزی شخصیت، سازگاری و هویت‌بخشی.

این پژوهش‌گر در ادامه به تعریف «اوقات فراغت» پرداخت و گفت: اوقات فراغت فرصت و زمانی است که پس از کار روزانه برای مردم باقی می‌ماند و فرد به هنگام آسودگی از کار با شوق و رغبت اقدام به تفریحات، سرگرمی‌ها، توسعه آگاهی‌ها و فعالیت‌های مفرح برای رفع خستگی و تجدیدقوا و گریز از وقایع ملال‌انگیز روزانه و فعالیت‌هایی که به رشد و تعالی شخصیتش منجر می‌شود، می‌پردازد. اوقات فراغت کارکرد سه‌گانه دارد؛ نخست؛ رفع خستگی کار و برطرف کردن خسارت‌های حسی و روانی، دوم؛ تفریح، فرار از تکرار و روزمرگی و ورود به خیال‌پردازی‌ها و سوم؛ رشد، شکوفایی و آفرینندگی، تفریح به این معنا که فرد به حالت اول بازمی‌گردد و بازآفرینی می‌کند و درواقع به معنای بازگشت به سلامتی نیز تعریف می‌شود و به کار می‌رود. اغلب افراد این را به‌عنوان شکل خاصی از سرگرمی تلقی می‌کنند.

جعفری ضمن اعلام این مطلب که در بسیاری از موارد فرهنگ و فراغت می‌توانند با رشد و تاثیر و تاثر بر یکدیگر حرکت کنند، گفت: اغلب خرده‌فرهنگ‌ها از فعالیت‌های فراغتی شکل می‌گیرند و فعالیت‌های فرهنگی درنهایت از دل این خرده‌فرهنگ‌ها استخراج می‌شوند. فعالیت‌های اوقات فراغت از جنبه جامعه‌پردازی مرکز تعاملات و تبادلات فرهنگی به شمار می‌آیند. آنچه مسلم است، دامنه وسیعی از گزینه‌های فراغت برای عموم وجود دارد؛ ازجمله: فیلم دیدن، تئاتر دیدن، بازدید از موزه، تماشای فوتبال و … چنین فعالیت‌هایی به‌شیوه چرخشی بعد از مدتی به فعالیت فرهنگی تبدیل می‌شوند.

کارگردان نمایش «چجوری ممکنه پرنده باشم؟» در ادامه به بیان تعریفی از نمایش پرداخت: اسم مصدر نمایش، نمایاندن یا نمودن و به‌معنای نشان دادن یا آشکار ساختن به‌وسیله کلام یا بدن است. تئاتر در فرهنگ معین به معنای اجرای زنده نمایشنامه است و مفهوم نمایش در این فرهنگ لغت چیزی را به تماشا گذاشتن است. جامعه‌شناسان نهادهای اجتماعی را به‌عنوان ساختارها و مفاهیم اصلی جامعه به شش گروه اصلی تقسیم می‌کنند که عبارت‌اند از: نهادهای خانواده، آموزش‌وپرورش، سیاست، اقتصاد، مذهب و فراغت و هنر. در جوامع توسعه‌یافته و یا درحال‌توسعه، تئاتر از ارکان اصلی و تحول‌آفرین نهاد اجتماعی ششم (اوقات فراغت) محسوب می‌شود که دارای نهادهای فرعی همچون سینما، تلویزیون و … است. این نهاد اجتماعی در راستای رفع نیازهای انسانی و اجتماعی ضمن تعامل با هنجارها و ساختارهای اجتماعی با هنرآفرینی و خلق آثار نمایشی، به تجلی زیبای حقایق و بیان جذاب انگیزه‌ها و احساسات مردم می‌پردازد. کارکرد عمیق و فرا گستر خود را هم به‌عنوان آینه حیات جمعی و هم به‌عنوان الگوی زندگی اجتماعی بروز می‌دهد.

روح‌الله جعفری در پایان گفت: «فرهنگ، تئاتر و اوقات فراغت» در انتها پیشنهادهایی برای بهبود استقبال مخاطب عام و خاص از هنرهای نمایشی درگذران اوقات فراغت مردم ارائه کرده است. کاربرد این کتاب چندوجهی است و می‌تواند برای علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی، مدیریت و برنامه‌ریزی امور فرهنگی، مدیریت اوقات فراغت و همچنین افرادی که قصد تحقیق و پژوهش در حوزه‌هایی که ذکر شد را دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

کتاب «فرهنگ، تئاتر و فراغت» تالیف روح‌الله جعفری و با مقدمه‌ای از سیدرضا صالحی‌امیری مهرماه ۹۵ در ۲۳۷ صفحه، تیراژ ۵۰۰ نسخه و با بهای ۲۴ هزار تومان از سوی انتشارات افراز به بازار کتاب آمده است. سیدرضا صالحی‌امیری در مقدمه این کتاب به صنعت فرهنگ پرداخته است.

درباره حنیف سلطانی

همچنین بخوانید

تاریخ پایان اجرای نمایش‌ها مشخص شد

تاریخ پایان اجرای نمایشی‌های به صحنه رفته در تالارهای مجموعه تئاتر شهر مشخص شد. به …

قالب وردپرس