معماری
خانه / اخبار / رونمایی از پوستر و نرم‌افزار سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر

رونمایی از پوستر و نرم‌افزار سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر

به گزارش تئاتر بازها به نقل از خبرنگار ایلنا، سعید اسدی (دبیر جشنواره سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر) اظهار کرد: از ابتدا کوشش کردیم فرایند برگزاری جشنواره منظم پیش برود که فعالیت‌ها با برگزاری کار‌گاه‌های آموزشی آغاز شد و امروز بخش دیگری از برنامه‌ها ادامه پیدا می‌کند. در همین راستا همواره تلاش شده است درونمایه‌ای که از ابتدا در قالب هویت‌بخشی به گروه‌های تئاتری در نظر گرفتیم با نگاهی علمی به مسائل روز تئاتر مانند گروه‌ها و اصناف، مواجهه گروه‌های نمایشی با یکدیگر و همچنین نهاد دولت در محورهای این سمینار عرضه شود.

او ادامه داد: این مقاله‌ها طی دو روز ارائه می‌شوند و سپس در قالب کتابی در جریان برگزاری جشنواره در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

دبیر سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر فجر همچنین درباره پوستر این دوره توضیح داد: برای هویت بصری جشنواره از ابتدا برنامه داشتیم که این مفاهیم در تمامی اقلام از جمله پوستر تا تندیس را دربرمی‌گیرد. در این پوستر؛ مجموعه «تئاتر شهر» به عنوان نماد اصلی تئاتر کشور و مغناطیس و پیونددهنده همه ما به یکدیگر درنظر گرفته شده که سایه آن روی زمین افتاده است.

اسدی خاطرنشان کرد: جمعیتی نیز گرد این بنا جمع شده‌اند که نماد از گروه‌های تئاتری و دست‌های گره‌ کرده آنها برای سرپا ماندن تئاتر ایران معنا می‌شود. همان مفهوم کلی که در زمینه گروه‌‌گرایی و توجه به گروه‌های تئاتری درنظر گرفته‌ایم و در تمامی اقلام وجود خواهد داشت.

معاون امور هنری نیز دومین سخنران نشست رونمایی از پوستر و اپلیکیشن سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود که در ادامه مدعی شد خبرهای خوشی برای اهالی تئاتر دریافت کرده است. مرادخانی گفت: خوشبختانه فعالیت‌های جشنواره در زمان مناسب و از مدتی قبل آغاز شد و امروز بخشی از آن به اجرا گذاشته می‌شود که اهمیت بسیاری دارد. و چه خوب که جشنواره تئاتر فجر به عنوان محلی که باید مباحث نظری در آن جدی‌تر مطرح شود؛ اقدام به برگزاری این بخش کرده است.

او افزود: توجه به مباحث گروهی سال‌ها آرزوی همه ما بوده و امیدوارم این موارد به صورت علمی پیگیری شود و هرچه بیشتر به سوی فعالیت‌های گروهی حرکت کنیم. فعالیت‌های گروهی در سینما و موسیقی نیز وجود دارد اما هیچکدام معنای آنچه در تئاتر رخ می‌دهد را ندارد.

مرادخانی تصریح کرد: در این مدت مباحث گروه‌گرایی و تهیه‌کنندگی در هنرهای نمایشی را دنبال می‌کنیم و من از مدیرکل هنرهای نمایشی تشکر می‌کنم که فضا را طوری فراهم کردند که درباره این مسائل صحبت شود و آثار این سمینار در قالب مباحث تئوریک برای آیندگان تئاتر و هنر ما برجا بماند.

معاون امور هنری در بخش دیگر صحبت‌های خود به دریافت پیامکی از «دوستان در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی» اشاره کرد و گفت: امروز پیام دادند که به ما نوید می‌دهد تلاش‌ها به نتیجه رسیده است. براین اساس کمی زمین ناهموار پیش‌رو هموارتر خواهد شد و امید می‌رود امکانات مورد نیاز هنرمندان را گسترش دهیم. کارها در سال‌های اخیر به سختی پیش رفته و به‌ویژه امسال با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کرده‌ایم که امیدوارم فضا برای سال‌های آینده فراهم شود.

در پایان این مراسم همچنین از اپلیکیشن موبایلی سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر رونمایی شد. این نرم‌افزار بخش‌هایی از جمله فهرست تمامی آثار حاضر در جدول اجراها، بخش اخبار جشنواره، آلبوم‌ عکس‌های آثار، بخش گفتگوی صوتی با هنرمندان و خرید اینترنتی بلیت نمایش‌ها را شامل می‌شود.

مهدی شفیعی، مدیرکل هنرهای نمایشی، پیمان شریعتی، مدیر اجرایی اداره کل هنرهای نمایشی، ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر، محمود فرهنگ، محمدعلی خبری، سامان خلیلیان، اردشیر صالح‌پور، محمود عزیزی و سیاوش طهمورث ازجمله مسئولان و هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

غیبت امیر اسمی، مدیر بخش پوستر و هویت بصری سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر فجر یکی از نکات قابل تامل این مراسم رونمایی به نظر می‌رسید.

پوستر سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر
پوستر سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر

درباره حنیف سلطانی

همچنین بخوانید

تاریخ پایان اجرای نمایش‌ها مشخص شد

تاریخ پایان اجرای نمایشی‌های به صحنه رفته در تالارهای مجموعه تئاتر شهر مشخص شد. به …

قالب وردپرس