معماری
خانه / یادداشت‌ها / دنیای آشفته ما بیشتر جایی برای کمدی است تا تراژدی

دنیای آشفته ما بیشتر جایی برای کمدی است تا تراژدی

جوجه تیغی - عکاس : بهار نیک پور - سمت هنر
جوجه تیغی – عکاس : بهار نیک پور – سمت هنر

“دنیای آشفته ما بیشتر جایی برای کمدی است تا تراژدی. از آن هنگام که ایجاد تراژدی واقعی امکان پذیر نیست، کمدی روش خوبی برای بیان حقایق به شمار می رود. راه ما همان طور که در سیاست به بمب اتم رسیده، در تئاتر نیز به کمدی ختم می شود.”
فریدریش دورنمات

این فرمایش دورنمات بزرگ، بهترین شروع برای ریویو نمایش “جوجه تیغی ” است.نمایشی که این شب ها در سالن باران توسط بازیگر خوش ذوق،خلاق و توانا بهرام افشاری اجرا می شود. به جملات دورنمات توجه کنید. واژه “کمدی” در این جملات صرفا به معنی سطحی روش اجرای نمایش نیست بلکه یک ابزار است. راه است و خودش نیز مقصد. حقیقت در عصر حاضر در این قالب نهفته است.بهرام افشاری با خوش زبانی و شوخی های به اندازه، مخاطبش را خنداند تا او را با مفاهیم بزرگی چون عدالت و حقیقت مواجه کند. بهرام با واقعیت و هویت اصلی و بومی خود(استفاده بجا از لهجه) از زبان بسیاری از هم نسلان خودش اعتراض می کند. و چقدر این اعتراض در تأتر ما مهجور است. بهرام از اروپا و آمریکا و دراماتورژی های قلابی و ژست های هنر برای هنر و شبه روشنفکرانه حرف نمی زند، بهرام درباره وضعیت هنر و بازیگری در خاک خودش حرف می زند. به صدا و سیمای کشورش، به نوکیسه های فرهنگی کشورش، به آدم کوتوله های تازه به دوران رسیده کشورش، به تبعیضات اجتماعی کشورش نقد و اعتراض دارد. تبعیضاتی که از او یک جوجه تیغی ساخته اند. بهرام از دلش حرف زد، بهرام سوال دارد اما نمی داند از که جواب بخواهد.” چرا یه آدم با استعداد باید تو حاشیه باشه و آدم بی استعداد باید استار این مردم و مملکت باشه؟؟؟!!!! ، ”
این جاست که معنی کمدی به چیزی چون بمب اتم شباهت پیدا می کند. در این لحظه از نمایش بهرام چون بمب می ماند که تا مرز انفجار پیش می رود…بهرام حرف دارد..نقد دارد و اعتراض…
در پایان تکلیف خودش را از مخاطبین تاتر جویا می شود. بماند یا برود؟ همچنان بجنگد یا وا نهد؟
میداند که صادقانه ترین پاسخ را مخاطبین تاتر خواهند داد…
مجید اصغری

درباره حنیف سلطانی

قالب وردپرس